Ogrody i ogródki

Jak wybrać dobry rower miejski?
Czerwiec 6, 2019
Dieta sokowa – jak wygląda?
Grudzień 13, 2019

Donice produkcyjne wytwarzane są z wysokiej jakości plastiku. Wykorzystuje się je do produkcji rozsady roślin i do sadzonkowania. Są tanie, wygodne w użyciu i powszechnie dostępne.

SZKÓŁKARZE I OGRODNICY
Kształtem nie różnią się od doniczek tradycyjnych. Posiadają specjalne otwory do odprowadzania wody, co zapobiega rozwojowi procesów gnilnych. Sztuczne tworzywo, z którego zostały wykonane, ogranicza nadmierne parowanie wody. W połączeniu z odpowiednio dobranym podłożem i kontrolowaną temperaturą sprzyja to utrzymaniu stałej wilgotności podłoża i pozwala przyspieszyć kiełkowanie i ukorzenianie się sadzonek.

Ogromną zaletą ułatwiającą pracę jest giętkość materiału, z którego wykonuje się doniczki produkcyjne. Rośliny, które wymagają przesadzenia można, poprzez ściśnięcie boków doniczki delikatnie wyjąć, nie uszkadzając przy tym bryły korzeniowej. Roślina w ten sposób przesadzona nie choruje i szybko się przyjmuje.

Produkowane w ilościach masowych i z taniego surowca kosztują niewiele. Jeżeli kupowane są w ilościach hurtowych, ich zakup nie obciąża budżetu szkółkarza czy ogrodnika. Co ważne, większość z nich dostosowana jest do sadzenia zmechanizowanego.

Ze względu na przeznaczenie i kształt wyróżnia się następujące rodzaje doniczek produkcyjnych:

  • doniczki kwadratowe
  • doniczki okrągłe
  • doniczki do róż
  • doniczki specjalistyczne
  • misy
  • doniczki wiszące

OGRODNICY AMATORZY
Wraz z początkiem roku ogromna rzesza działkowców i ogrodników amatorów rozpoczyna uprawy na widnych parapetach we własnych domach. Kupno gotowej rozsady jest rozwiązaniem wygodnym, ale dla wielu zbyt kosztownym. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, działkowcy najchętniej sięgają po doniczki produkcyjne kwadratowe, określane przez nich samych jako bardziej ustawne. Wyhodowanie w ten sposób własnej zdrowej rozsady nie nastręcza zbyt wielu trudności i pozwala na spore oszczędności w domowym budżecie. Po zakończeniu siewów wielu ogrodników amatorów myje doniczki i przechowuje je do następnego roku. Nie zajmują wiele miejsca, są lekkie w transporcie i nadają się, przy delikatnym obchodzeniu, do ponownego wykorzystania.

Więcej dowiesz się na: https://www.sklepogrodniczy.pl/doniczki-produkcyjne/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *